Asem Emlak

HABERLER

Didim 23. Emıtt Fuarında Yerini Aldı

İstanbul'da bu yıl 23. düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Didim Apollon Tapınağı'nın maketiyle fuardaki yerini aldı.

Didim her yıl olduğu gibi bu yıl'da EMITT fuarında yerini aldı. Fuara Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB) çatısı altında katılan Didim'in tanıtım stadında binlerce yıllık Apollon Tapınağı'nın görseli yer aldı.

Dünya turizm profesyonellerini ve tatil tüketicilerini 23'üncü kez İstanbul'da bir araya getiren EMİTT fuarında Didim' de yerini aldı. DİTAB çatısı altında gerçekleşen fuarda Didim belediyesi, DİTAB,İlçe Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Didim Turizm derneği, Didim Ticaret Odası, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin katkılarıyla stant açtı. Fuara heyet oldan katılan Didim'de kurumların yanı sıra oteller ve seyahat acentelerinin temsilcileri de yer aldı. 31 Ocak'ta başlayan ve 3 Ocak pazar günü sona erecek olan fuardaki stantta tanıtım materyalleri, promosyon malzemeleri, kitapçıklar, broşürlerin yanı sıra insanların Didim'deki tarihi alanlarda fotoğraf çekilmiş gibi çıktı alabileceği bir alan da yer alıyor. Fuarın ilk günü resmi açılış yapılırken son gün vatandaşlara açık kalacak. - AYDIN
Didim 23. Emıtt Fuarında Yerini Aldı

Sandalye ve Masadan Tur Teknesi İmalatına

MANİSA'nın Şehzadeler ilçesinde ahşap masa ve sandalye yapımı ile başladığı ahşap işletmeciliği işinde kendisini geliştiren endüstri mühendisi Nur Ülker (54), 6 kişilik bir ekip kurarak tur teknesi yapımına başladı. Ülker, 200 bin liraya mal edeceği ilk teknesini 4 ay süren bir çalışma sonunda Mart ayında bitirmeyi hedefliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden 1992 yılında mezun olan Nur Ülker, uzun yıllar Manisa'daki bir fabrikada yöneticilik yaptı. Bekar olan Ülker, daha sonra meraklı olduğu ahşap boyama ve üretim işine girdi. Kendi evinin bahçesine kurduğu atölyede üretim yaptı. Ardından gelen siparişler üzerine 2017 yılında Manisa'nın Şehzadeler ilçesi Kömürcüler Sitesi'nde bulunan bir depo kiraladı ve buraya 500 bin liralık maliyetle atölye kurdu. Burada da ahşap masa, sandalye yapmaya devam eden Ülker, daha sonra bir arkadaşının tavsiyesiyle sipariş üzerine tekne yapımına karar verdi. İzmir'in Karaburunilçesinden bir ustanın da yardımıyla kurduğu 6 kişilik ekibin başına geçen Ülker, burada 12 metrelik tur teknesinin yapımına 2018'in Aralık ayında başladı. 200 bin liraya mal edeceği ilk teknesini yapmanın heyecanını yaşayan Ülker, Mart ayının başında bitirmeyi hedefledikleri teknenin daha sonra bir vinç yardımıyla TIR'a yüklenerek Aydın'ın Didim ilçesine gönderileceğini söyledi.

"İLK TEKNEMİZ ÇOK HEYECANLIYIZ"

Ahşabı ve üretimi çok sevdiğini belirten Nur Ülker, "Özellikle üretimi planlamak, kalite kontrol beni çok mutlu ediyor. Gelen teklif üzerine tekne tasarlamayı düşündük. Manisa'da belki bir ilk olacak. Bu bir ekip çalışması. Bunu yalnız başaramam. Ama işin başında olmak gurur verici. Bunun için İzmir Karaburun'dan bir usta getirttik. Onun yardımcısı var. Bizim de atölyemizin konumunun bu işi yapmaya uygun olduğunu gördük ve çalışmalara başladık. Çizimlerini yaptık. Bir tekneyi 4 ayda bitirebiliyoruz. Bu bizim ilk teknemiz ve heyecanlıyız" dedi.

HEMCİNSLERİNE TAVSİYE

Hemcinslerine seslenen Ülker, "Eğer kadın arkadaşlarımız üretimi seviyorlarsa, içinde biraz çalışma hırsı varsa, hiç korkmadan bir işe atılsınlar. Biz kadınlar istedikten sonra herşeyin üstesinden gelebiliriz. Çalışma hayatı çok güzel. Üretim çok güzel. Tüm kadınmara tavsiye ediyorum" diye konuştu.
Sandalye ve Masadan Tur Teknesi İmalatına

Marinada Bulunan Caretta Caretta Denize Bırakıldı

Aydın'ın Didim ilçesinde marinada bulunan bir caretta caretta, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yeniden denizle buluşturuldu.

İlçedeki marinada caretta caretta cinsi deniz kaplumbağasını gören marina çalışanları, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinden yardım istedi.

Ekipler, marinada tekne trafiğinin yoğun olması nedeniyle caretta carettayı botlarına aldı.

Herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığı tespit edilen kaplumbağa risksiz bölgeye götürülerek denize bırakıldı.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, yaptığı açıklamada, yerinde bir davranış sergileyen ekiplere duyarlılıklarından dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Sürücü, marina içlerinde çok balık olduğunu, caretta carettanın hava şartları nedeniyle ya da yiyecek aramak için buraya geldiğini tahmin ettiklerini belirtti.
Marinada Bulunan Caretta Caretta Denize Bırakıldı

Ketem Tarama Tırı Didim’e Geliyor

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü'nün yürüttüğü ''MOBİL KETEM TARAMASI'' kapsamında kanser taramaları 25.02.2019 Pazartesi günü Didim’de de başlayacak.
İlçe Sağlık Müdür Vekili Dr.Mehmet Veysel Kılıç tarafından verilen bilgiye göre TIR’da yapılacak taramalar şunlar; “ 40-69 yaş arası kadınlarda Meme Kanseri, 30-65 yaş arası kadınlarda Rahim Ağzı Kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde Kalın Bağırsak Kanseri tarama çalışmaları yapılacaktır.
Randevu işlemleri için Aile Hekimlerine veya İlçe Sağlık Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Bilgilerinize sunulur.
TEL:0 256 811 23 03 ----0 256 813 77 97 
TÜM TARAMA TESTLERİ SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN ÜCRETSİZ OLARAK UYGULANMAKTADIR.
Ketem Tarama Tırı Didim’e Geliyor

Türküleri Ustalardan Dinleyeceğiz

Didim Belediyesi desteğiyle ve Didim Türkü Gurubu Selahattin Aydın şefliğinde 16 Şubat 2019 günü Didim Ticaret Odasında bir konsere hazırlandı. 
Suma Çuhadar’ın sunuculuğunu yapacağı konser Saat 20’de başlayacak. 29 eserin seslendirileceği konser 2 bölüm halinde hazırlandı. Konserin il bölümü Kızılcaham yöresine ait Meşeler Güvermiş türküsünün ve Bulut Gelir Seher adlı Rumeli türküsüyle başlayacak. 18 eser solistler tarafında seslendirilirken 11 eser koro ile birlikte söylenecek. Konserin ikinci bölümü yine Çubuğum Yok Yol Üstüne Uzatam isimli Rumeli Türküsü ve Aydın yöresinin Emirim Suya Gider adlı türkülerle başlayacak. İlk bölümde 14 eserin seslendirileceği konserin son türküsü de Trabzon yöresine ait Hasta Oldum Derdin türküsüyle son bulacak. 
36 koro üyesinin söyleyeceği türkülere Bağlamada Selahattin Aydın, Erdem Gültaş ve Alim Bozkuş, Yaylı Tambur ile Osman Nuri Edalı, Gitarla Ural Altun ve Ritimlerde Firdevs Yeşilyurt ve Evrim Bozkurt eşlik edecek.
Türküleri Ustalardan Dinleyeceğiz

Özgürlük Oyunu Tiyatroseverlerle Buluştu

Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinden oluşan tiyatro ekibi 15 Şubat günü Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde ‘Özgürlük Oyunu’ isimli oyunla tiyatroseverlerle buluştu.


Adem Atar’ın yazdığı Adnan Çelik’in yönettiği oyun izleyiciler tarafından büyük beğeni ile izlendi. Devlet Tiyatroları repertuvarında da olmasına rağmen son yıllarda listeden çıkarılmış iki perdelik oyunda, ülkemizin birçok alanında olduğu gibi hapishanelerdeki bitmez dramları, mahkûmların kendi aralarında oyunlaştırmaya karar vermeleri ile başlayan ve oyun kendi yaşamlarından kesitler sunan mahkûmların nasıl bir kısır döngü içinde olduklarını seyirciye sundu.
Özgürlük Oyununda “Cezaevinde farklı suçlardan dolayı bulunan, farklı kültürlere, sosyo-ekonomik koşullara sahip olan insanların öyküsünü izleyenlere anlattı. ‘Özgürlük Oyunu’ bu insanların radyodan duydukları ‘cezaevlerinde bulunan mahkumlara af çıkması bekleniyor’ haberi ile umutlanmaları ve bir oyun oynamalarına neden oldu. Bu oyun onların kendi yaşamlarına, cezaevine, suça, hayata ve özgürlüğe olan bakış açılarını değiştirir.
Özgürlük Oyunu Tiyatroseverlerle Buluştu

Didim Belediyesi Briç ve Satranç Spor Kulübü Açıldı

Spor kulübünün açılışına CHP Didim belediye başkan adayı ve Didim belediye başkanı A. Deniz Atabay, başkan yardımcıları Salih Bankoğlu ve Ahmet Yılmaz, Didim belediyespor kulüp başkanı Bedri Altıntaş ile meclis üyesi adayları, briç ve satranç sporuna gönül verenlere katıldı.

Açılışta konuşan Didim Belediyespor Kulüp Başkanı Bedri Altıntaş da, kulüp bünyesinde bir çok branşta aktif olduklarını belirterek, ilçede yeni spor branşlarının açılmasının çocuklara ve gençlere katkı sağlayacağını ifade etti.

Didim belediye başkanı A. Deniz Atabay ise, kulübün Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu'nun emekleriyle açıldığını belirterek "Bu işin Didim'de yapılması gerektiğini izah ettiler. Ülkemizde briç yaygın olmadığı için yanlış anlaşılıyor. Kültür seviyesinin yüksek olduğu Didim'de bunun olmaması eksiklikti. Satrancın olmaması eksiklikti; bu tip olaylara bundan sonra daha fazla yer vereceğiz. Bu tir branşlara belediye olarak destek olmaya devam edeceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek kulüp binası gezildi.
Didim Belediyesi Briç ve Satranç Spor Kulübü Açıldı

Didim Belediyesi 'Recep Çetinel' Adını Ölümsüzleştirdi

Didim belediye meclisinde alınan kararla yapımına başlanan Recep Çetinel parkı düzenlenen törenle açıldı. Didim belediyesince yapılan parkın açılışına Didim belediye başkanı ve CHP Didim belediye başkan adayı A. Deniz Atabay, CHP İlçe başkanı Nurettin KoçakAK Parti İlçe başkanı Maşallah Subaşı, İyi Parti Didim ilçe başkanı Ekrem Nuri Büyükpoyraz, MHP İlçe başkanı Fikret Alkaya, AK Parti belediye başkan adayı Mümin Kamacı, Didim Rumeli Kültürünü yaşatma derneği başkanı Zübeyde Muslu Yalçın, belediye meclis üyesi adayları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Didim Rumeli Kültürünü yaşatma derneği başkanı Zübeyde Muslu Yalçın, Recep Çetinel'in mübadil torunu olduğunu belirterek eğitim ve öğretim hayatından bahsetti. İnşaat mühendisi olan Çetinel'in Aydın'da o dönemki adıyla Yol ve Su hizmetler Müdürlüğü olan kuruma Müdürlük yaptığını belirten Yalçın, Didim-Akbük-söke yolunun Çetinel zamanında yapıldığını hatırlattı.

Didim belediye başkanı ve CHP Didim belediye başkanı A. Deniz Atabay ise rahmetli Recep Çetinel'i tanıdığını belirterek; "Dernek başkanımızın da söylediği gibi yapılanlar yad ediliyor. Kimileri devlet bürokrasisinde yaptıkları yol ile yani yapılanlarla böyle anılıyor, yolsuzlukla yapanlar da farklı anılıyor. Bunun bilincinde olmak lazım. Bu Yoran köyünde çok iyi hizmet yapanlar var. Bizler de bu kentte yapılanlar için hizmet etmek lazım. Toplum için iyi şeyler yapanları da bizler yad etmeliyiz. Kendisini rahmetle yad ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından parkın açılışı Başkan Atabay ve Recep Çetinel'in ailesinin katılımıyla yapıldı. Gelen konuklara lokma ve çorba ikramında bulunuldu
Didim Belediyesi  'Recep Çetinel' Adını Ölümsüzleştirdi

Yılın Enlerine Muhteşem Gala Yakıştı

Ege İdea Dergi 2018 yılının enleri gala gecesini muhteşem katılımla gerçekleştirdi.
Yaklaşık bir ay boyunca internet üzerinden gerçekleştirilen anketle seçilen sektörün en iyilerine CNR Mimarlık & İnşaat Ana Sponsorluğunda, Yonca Yapı, Emin Et, Üç Mevsim Mühendislik Mimarlık ve TN Yapım katkısıyla yapıldı.
Geceye Yakup Kıvrak'ın Çello dinletisiyle başlandı, 12 ayrı dalda kendi sektöründe kalitesini ve iyiyi koruyan 145 ödül sahibini buldu.
Derginin editörü ve sahibi Umut Kaşan yaptığı konuşmada " üçüncüsü yapılan Didim'in enleri seçmelerinde en iyileri siz seçiyorsunuz, biz ödüllendiriyoruz. “yilinenlerididim.com” a gösterdiğiniz yüksek ilgi için teşekkür ederiz. Anketimize en son baktığımızda 10.350 kişi katıldı.Bizim bile beklemediğimiz bir katılım oldu çok teşekkür ederim" dedi.
Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener'inde katıldığı ve basının en iyileri ödüllerini verdiği gecede Gazetemiz en çok okunan yerel gazete ödülünü, gazetemiz çalışanı Erdem Özden'de Yılın En Çalışkan Gazetecisi seçildi. Basın enlerinin ödülünü Cemiyet Başkanı Semra Şener Verdi. 
Bu özel gecede sahnede Necati ve Saykolar ve Çukur dizisinde Muhittin karakteri ile hatırlana Nebil Sayın "Nebil Abi ve yolda Projesi" de hem ödüllerini aldılar hem de performanslarını sergilediler. 
Akıllarda Ödüller ve Fuayedeki Görsel Şölen Kaldı
Ödül törenine gelenler geceyle ilgili sponsorların reklam panoları karşılasa da bazı firmalar için canlı mankenlerle yapılan performanslar dikkat çekti.
Yılın Enlerine Muhteşem Gala Yakıştı

Kendi Zeytinlerini Kendileri Budayacak

Didim Halk Eğitim Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Oadsı işbirliği ile düzenlenen zeytin ağacı budama kursunun biten 2 kursunun kursiyerlerine sertifikaları verildi. 
Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir, Tarım İlçe Müdürü Alamettin Hatip Oğlu ve Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım’ında katıldığı törende Halk eğitim müdürü Nuri Öner 245 kişiye kurs verildiğini, Didim Merkezde 2 kursun tamamlandığını ve bir kursun devam ettiğini bunun yanısıra Akköy, Akyeniköy, Fevzi Paşa ve Yalıköy’de toplam 8 kursun devam ettiğini belirtti ve sertifika sahibi olan kursiyerler hem kendi ağaçlarını budayacaklar isterlerse ücret karşılığı budama yapabilecek kadar eğitim verildiğini, bu kursların amacının meslek edindirmek amaçlı olmakla beraber, ülke ekonomisine katkısının olacağını belirtti ve kendilerine eğitim desteği veren ilçe tarım müdürlüğü ziraat mühendislerine teşekkür etti. 
İlçe Tarım Müdürü Alamettin Hatipoğlu’da Didim’de 1 200 000 kadar zeytin ağacı bulunduğunu yeti eklenen ve 5 yıl içerisinde ürün alınabilecek çok sayıda ağacın ülke ekonomisi için bir değer olduğunu dolayısıyla müdürlük bünyesindeki 3 ziraat mühendisinin mesai saatleri dışında gösterdikleri öz veri ile eğitimlerinin tamamlandığını, şayet talep olunursa ve halk eğitimle birlikte yeni kurslar programlayabileceklerini belirtti ve zeytinde budama kursu yanı sıra aşılama kursuda verebileceklerini belirtti. 
Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım’da emeği geçenlere teşekkür etti ve talep edilmesi durumunda yeni kurslara destek verileceğini belirterek oda da oluşturulan genç çiftçi komisyonu ve kadın çiftçi komisyonlarının daha etkin olacağını belirterek, geçen tafta Aydın’a gelen Tarım Bakanının TKDK kanalıyla verilecek hibe programının başlatıldığını ancak maalesef Didim’de bu zamana kadar destek kredisi alanların sayısının az olduğunu, oda desteği ile bu rakamı yükselterek her yıl 3-4 projeye hibe alınabileceği, özellikle genç ve kadın çiftçiler için hibe programının bir çok avantajları olduğunu hatırlattı.
Kaymakam Mehmet Türköz dalında kalan yada kalitesiz yetiştiriciliğin çiftçinin kendi ekonomisine olduğu kadar milli servete de zarar olduğunu hatırlatarak Didim’deki zeytin potansiyelinin giderek artacağını umduğunu söyledi. 
Halk Eğitim müdürlüklerinin amacının beşikten mezara kadar eğitim vermek olduğunu, kendilerinden talep edilen her türlü eğitimi mevzuatlar çerçevesinde destek olunacağını belirtti. 
Kaymakam Türköz’de Oda Başkanı Yıldırım gibi geçtiğimiz hafta başlatılan TKDK hibe programlarına katılmanın önemini hatırlattı ve proje yazma konusunda kaymakamlık olarak destek olacaklarını belirtti. Alınan sertifikaların gelir getirici ve meslek edindirici yönü ile bu hizmetlerin devam edeceğini de söyledi.
Kendi Zeytinlerini Kendileri Budayacak

“Galibiyet serimiz sürdürmek istiyoruz”

Devre arasında Aksaray Belediyespor’dan forvet Eşref Keçeci, Sandıklıspor’dan stoper Volkan Seryalçın, Didimspor'dan sol kanat Orhan Şahin, Torbalıspor'dan orta saha Görkem Alp,
Didimspor’dan stoper Doğancan Kartal veTavasbirlikspor’danAhmet Can Bulut’u kadrosuna katan Didim Belediyespor bu hafta gurubun lideri Burdur Bucak Oğuzhanspor ile karşı karşıya geliyor. 
Haftayı teknik direktör Yaşar Var denetiminde önce kültür fizik le başlayan ve kondisyon ve taktik çalışmalarıyla devam eden antrenmanlara yardımcıları Nevzat Kafadaroğlu ile birlikte devam etti. 
Kalecileri de yardımcı antrenör Mehmet Özdemir ile yapılan antrenmanlarda Yaşar Var hocanın takım oyunjcularını moral bakımından da motive ettiği gözlendi. 
Takımın teknik menajerliği yürüten Hakan Gürsoy takımda Özhan, Süleyman ve Mithat’ın sakatlıklarının devam etmesine rağmen Erkan ve Solbek Muhammet’le takviye edecekleri takımın bu hafta zorlu bir maça çıkacağı bilinciyle hazırlandıklarını belirtti ve 42 puanla gurubun lideri olan Bucak Oğuzhanspor'dan da puanla dönmek istediklerini belirtti. 
Geçtiğimiz hafta oynan Yatağan maçı sonrası yönetim ve teknik kadronun takımla ilgili yaptığı değerlendirmede bu sene ligde kalma kararı alındığını ve bunun gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. 
Aydın Temsilcisi Sökesporun bu hafta Yatağan'dan farklı galibiyet alması durumunda liderlik koltuğuna oturabileceğini ve 6. sıradaki Aydınspor'unda zorlu Kepez maçına çıkacağını bu takımların da durumlarını anlık olarak izleyeceklerini ve geriye kalan 8 maçtan puanlar toplamak istediklerini belirtti ve hafta sonunda Bucaktan müjdeli haberle döneceklerini söyledi.
“Galibiyet serimiz sürdürmek istiyoruz”

İstiklal Marşını Şiir Olarak Okuma Yarışması Sonucu Açıklandı

27 Şubat günü Nurullah Kocabıyık Kültür merkezinde Didim İlçe Milli Eğitim müdürlüğü tarafından yarışma düzenlendi.
İstiklal Marşı´nı Şiir Olarak Okuma Yarışması, Didim’de tüm okullarda yapılan okumalardan sonra 1. seçilen yarışmacılarının katılımıyla gerçekleşti. Her eğitim kademesinin ayrı değerlendirildiği yarışmada öğrencilerin hazırladıkları koreografilerin eşliğinde sergiledikleri performanslar kimi zaman duygusal kimi zaman coşkulu anlara sahne oldu.
Birinci olanlar ise şu şekilde sıralandı;
Anaokulları kategorisinde 1. olan okulumuz: Valiler İlkokulu Anasınıfı
İlkokullar kategorisinde 1. olan okulumuz: Özel Yönder İlkokulu
Ortaokullar kategorisinde 1. olan okulumuz: Efeler Ortaokulu
Liseler kategorisinde 1. olan okulumuz: Özel Sınav Anadolu Lisesi
İstiklal Marşını Şiir Olarak Okuma Yarışması Sonucu Açıklandı

Sosyal Medya'da Paylaş

PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ